• Alsancak Mh. 1440. Sk. No:3 D:27 Konak, İzmir, Turkiye
  • info@midasteknoloji.com
image_not_found

Ürünlerimiz

TEMP Geçici Reçinesi.

Midas

TEMP geçici reçinesi hastaların kayıp dişinin yerine 3 boyutlu yazıcılarla üretilen geçici diş reçineleridir. Bu reçine yazıcılarda rahat işlenmektedir.

Ortodonti  TEMP Geçici Reçinesi

Ortodonti reçinesi özellikle insan vücut sıvılarına uyumlu olması sebebiyle tercih edilmektedir. Bu tip reçineler aynı zaman da istenmeyen koku ve tat bırakmamaktadır. 3 boyutlu yazıcılarda üretilen geçici dişler için de çoğunlukla bu tip reçineler kullanılmaktadır.

Bu süre zarfında hastanın çiğneme sorunu yaşamaması ya da kullanım esnasında kopup düşmemesi için malzeme yani TEMP geçici reçinesi de model kadar önemlidir. Estetik yönden bakılırsa ayrıca doğal diş rengine yakın renk seçeneklerini de bulmak mümkün olmaktadır. Özellikle ağızda, görünen kısımda, diş kaybı yaşayan hastalar için renk seçenekleri önemli olmaktadır.Görünüm açısından da gülerken tedirgin olmamak için seçilen TEMP geçici reçinesi renginin doğal diş rengine uyumu olmasına dikkat edilmelidir. Kullanım esnasında doğal dişlere göre daha fazla sararma ya da renk değişimi olmaması da önem arz etmektedir. Bu reçineler belirttiğimiz malzeme avantajlarının yanına ek olarak ayrıca üzerine kompozit uygulamalarına da izin vermektedir. Bu yönden de ortodonti için reçine uygulamalarında güvenle uzmanlar tarafından kullanılmaktadır. Biyo malzemeler denilen ileri seviye malzemeler kapsamında bu tip reçineleri değerlendirmek mümkündür. TEMP geçici reçinesi de bu tip reçinelerin arasında yerini almaktadır. Reçinenin mekanik özellikleri olsun kimyasal kararlılığı olsun tercih edilmesinde büyük etken olmaktadır. Bu reçine iler üretilen geçici diş hastanın ağzında kalıcı diş uygulaması yapılana kadar iş görmektedir. Hastaları kalıcı diş bekleme sürecinde dişsiz kalmaktan kurtarmaktadır.

Malzeme dünyasında yaşanan ilerlemeler sadece sanayi de değil aynı zamanda insan sağlığı sektöründe de etki yapmaktadır. Bu reçineler de bunun en güzel örneklerinden bir olmaktadır. Ortodonti tedavileri için, reçine ile diş üretimi gelişen malzeme teknolojisi ile gelişen makina teknolojisinin güzel bir kombinasyon örneğidir. İlerleyen zamanlarda 3 boyutlu yazıcılarla belki de şu anda hayal dahi edemediğimiz insan organları başarıyla üretilip insan vücudunda kendi organı gibi çalışır duruma gelecektir. Böylece insan ömrü bile bu gelişmelerden olumlu yönde etkilenecektir. Bu teknolojik gelişmelere diş reçinesi olarak bile bakıldığında insanlara yıllar öncesine göre ne kadar konforlu bir ağız sağlığı sağladığını anlamak mümkün olmaktadır. Belli yaşa gelen insanlar hatta bir sebepten dolayı dişini kaybeden gençler için bile dişsizlik kader olmaktan çıkmaktadır.

TEMP geçici reçinesi ortodonti uygulamaları da bu amaca son derece başarılı bir şekilde hizmet etmektedir.

TEMP Geçici Reçinesi ile Diş Yapımı

Reçineyle diş yapımı operasyonu son yıllarda oldukça sık uygulanmaktadır. Uzmanlar da ortodonti diş uygulamaları için yapılan bu diş üretiminde kullanılacak reçinenin özellikleri konusunda  yıllar içinde oldukça ilerleme kaydetmektedir. Bu tip diş uygulamalrında kullanılan reçineler piyasada dental reçine olarak da bilinmektedir. Hastaya özel diş yapımına yakından bakarsak çok önemli adımlardan oluştuğunu görmekteyiz. Ağız gibi insanda hissiyat bakımından küçük bir çıkıntının bile sanki kocaman bir taş gibi algılandiği hassas bir organ içinde yer almasından dolayı bu süreçler daha da  önemli olmaktadır. Diş için reçine seçerken de ağız içi ortamına uygun bir reçine seçilmesi gerekmektedir. Diyelim ki, hasta kendi dişini kaybetti ve tek çare takma ya da çakma diş uygulaması ve hastaya uygun dişi üretmek için de reçineyle diş yapmak isteniyor. Öncelikle , hastanın ağız yapısına uygun ve ağza monte edildiğinde herhangi bir acı ya da rahatsızlık vermeyecek bir  model oluşturulmaktadır. Bu işlem için ilk adım olan geçici diş üretiminde uygun TEMP geçici reçinesi son ürün malzemesi için seçilmektedir.

Bu işlem için hastaya özel, ağız verileri uygun cihazla toplanmakta ve detaylı bir model oluşturulana kadar üzerinde çalışılmaktadır. Hastanın ağzına ve çenesine uyumlu sanki kendi doğal dişiymiş gibi ağızda konfor sağlayacak bir model etmek çok önemli olmaktadır.

Buna bağlı olarak, ortodontik reçine uygulamalarında yapılan modelin hastanın ağzına tamamen uygun olduğunun anlaşılması ve test edilmesi gerekmektedir.

Elde edilen dişin performansına doğrudan etki eden en önemli faktörlerden biri olan reçineye geri dönersek, reçinenin neden bu uygulama için tercih edildiğini daha iyi anlamak önemlidir. TEMP geçici reçinesi, insan sağlığına ve geçici dişin amacına yönelik ideal fiziksel ve mekanik özellikler sunmaktadır. Performansı ve mukavemeti geleneksel akrilik ile aynı olmaktadı ve ayrıca sıcaklık değişimleri altında boyutsal stabilitesi minimumdur, bu da tam arka köprülerinin bile ağızda en az bir tam yıl dayanmasına yardımcı olmaktadır.

Doğal diş rengine yakın renkleriyle bu dayanıklılığa, mükemmel estetiğe ve renk eşleştirme özelliğine eklediğinizde harika görünümlü, uzun ömürlü bir malzemeye sahip olursunuz. TEMP geçici reçinesi ile 3 boyutlu yazıcı da üretilen dişin ağızdaki diğer dişlerle olan uyumu da önemli olmaktadır.Bu uyum hastanın ağız konforu için çok önemlidir.Çünkü kalıcı diş hazırlanıp uygulanana kadar hasta bir süre geçici diş ile yaşamaktadır.

Ortodonti TEMP Geçici Reçinesi Modelleri Özellikleri ve Fiyatları

Dişe uygulanan reçine malzemesi, önceden oluşturulmuş polikarbonat kronu, selüloz kron şeklini veya alüminyum geçici kronlar için bir astar olarak kaplamak için kullanılır. Aynı zamanda özel bir geçici taç oluşturmak için imal edilmiştir. Yaygın olarak kullanılan TEMP geçici reçinesi, bir polimer ve bir monomer kombinasyonudur. Kullanılan tüm tozun sıvıya katılması önemlidir. Monomerin polimere kesin bir oranı yoktur. Ne kadar fazla toz varsa, karışım o kadar güçlüdür, ancak karışım çok kuruysa (çok fazla toz varsa), akmaz ve bu nedenle preparatın kıvrımlarına uymaz. Çok fazla sıvı varsa, karışım yerleştirildiğinde tepeden dışarı akar.

Akrilik reçine çok istenen niteliklere sahipken, aynı zamanda özel dikkat gerektiren bazı özelliklere de sahiptir. Bu sebeple TEMP geçici reçinesi yerine tercih edilirken bu özellkileri göz önünde bulundurulmaktadır. Monomer saf haliyle diş için toksik olduğundan, karışıma iyice dahil edilmesi son derece önemlidir. Polimer ve monomer karıştırıldığında, ekzotermik bir reaksiyonda polimerize olur ve ısı üretir. Hazırlık sırasında bir dişten büyük miktarlarda dentin çıkarılmışsa, diş muhtemelen ısıya duyarlı olacaktır. Diş eti de ısıya duyarlıdır ve tahriş olabilir, dokuyu Vazelin ile kaplayabilir.

Reçine malzemeleri için beş ana kategori şunlardır:

1. Metil Metakrilatlar

2. Etil Metakrilatlar

3. Vinil EtilMetakrilatlar

4. Epiminler

5. Kompozitler

Ortodonti reçinesi fiyatları seçilen reçinenin özellikerine göre değişmektedir. Aynı zamand a internet ortamında da kolayca bulunabilen reçineler tek kullanımlık olarak uygun fiyatlara bulunmaktadır. Bazı reçineler evde geçici olarak yani dişçiye gidene artık sizi idare edecektir. Ortodonti reçinesi satan yerler satın almadan önce mutlaka araştırılmalıdır. Güvenilir olmayan  internet sitelerinden kesinlikle alınmamalıdır. Diş ile ilgili aniden gelişen bir sorun yaşadınız ve dişçiye 24 saat içinde gitme durumunuz bulunmamakta böylece bu durumda kendinizin geçici bir çözüm üretmesi gerekmekte. Lütfen diş reçinesi fiyatları ne kadar pahalı ise o kadar iyi diye düşünmeyiniz. Sizi geçici olarak idare edecek en ideal TEMP geçici reçinesi seçeneklerine yöneliniz. Diğer ürünler pahalı olabilir ve siz de daha iyi gibi izlenim yaratabilir fakat bu reçinelerin profesyonel bir uzman tarafından uygulanması gerekmektedir ve siz doğru uygulamadığınız takdirde size daha da büyük sıkıntı yaratabilmektedir.