• Alsancak Mh. 1440. Sk. No:3 D:27 Konak, İzmir, Turkiye
  • info@midasteknoloji.com
image_not_found

Ürünlerimiz

Ortodonti Reçinesi.

Midas

Ortodonti reçinesi güçlü mekanik özellikleri, kullanıma uygunluğuyla diş sektöründe yer bulmaktadır. Ayrıca; son üründe ağızda kararlılığını korumaktadır.

Dental Ortodonti Reçinesi

Dental reçine diş ile ilgili pek çok uygulamada kullanılmaktadır. Bu reçineler profesyonel uygulamalar için ya da evde geçici uygulamalar için kullanılmak üzere geniş bir yelpazede yer almaktadır. Reçinenin özelliğine göre 3 boyutlu yazıcılar yardımıyla reçine ile diş üretmek de mümkün olmaktadır. Evde kendiniz diş sorunuzu kendiniz de giderebileceğiniz uygulaması basit reçine seçenekleri de mümkün olmaktadır. Tamamen hastanın tercihine yada ihtiyacına bağlı olarak diş reçinesi alternatifleri bulunmaktadır. Son kullanıcının hangi amaçla bu ürüne başvurduğu önemlidir. Ağız ve dişler çiğneme ve yiyecekleri sindirime hazırlama özelliğinden dolayı bütün vücudun sağlığını ve işleyişini doğrudan etkileyen organlardır. Bunu unutmadan dişe uygulanan reçine konusunda araştırmanın tam anlamıyla yapılması ve gerektiğinde bir profesyonelden yardım alınması hayati önem taşımaktadır. Kendiniz yanlış seçilmiş bir ortodonti reçinesi uygulamak isterken istenmeyen ve geri dönüşü olmayan durumlarda kalabilirsiniz. Bu da size sonrasında daha büyük sıkıntılar yaratacaktır ve sonunda yine profesyonel bir yardıma başvurmak zorunda kalmanız gerekecektir.

Reçine malzeme olarak kendine ortodonti uygulamaları haricinde de pek çok alanda kullanım alanı rahatlıkla bulmaktadır. Doğal diş rengine yakın renk seçenekleri bu reçinelerin ortodonti de kullanılmaları için önemli bir etkendir. Ayrıca; zamanla renk tonunu koruması ve kolayca sararmaması hatta çok rahat temizlenmesi gibi artılarıyla bu renk seçenekleri avantajını zengileştirmektedir. Özellikle hastanın kendi uygulamaları için de  uygulama kolaylığı özelliği sebebiyle diş dünyasında oldukça sık tercih edilmektedir. Bununla birlikte oda şartlarında kısa sürede kürlenmektedir ve evde ya da herhangi bir ortamda aniden gelişen diş problemleri için TEMP geçici reçinesi seçenekleri de mevcuttur. Ortodonti reçinesi en yaygın kullanım alanlarından biri 3 boyutlu yazıcı ile üretim uygulamalarıdır. Gelişen teknolojinin yardımıyla diş hekimleri  bu tip diş uygulamalarını eskiye oranla çok daha hızlı yapabilmektedir. Gerek gelişen ortodonti reçinesi malzeme teknolojisi gerekse gelişen makina ve bilgisayar teknolojisi bize bu konuda hızlı bir ilerleme sağlamıştır. Son yıllardaki bu gelişmeler sayesinde diş hekimleri artık yarım saat gibi kısa bir zamanda geçici diş üretebilmekte ve hastanın kullanımı için ağzına uygulamaktadır. Hastanın ağız ölçüsü en hatasız şekilde alınabilmekte ve bu ölçüye uygun geçici diş ya da dişler ortodontik reçine kullanılarak üretilmektedir.

Ortodonti Reçinesi ile Diş Yapımı

Reçineyle diş yapımı son yıllarda diş dünyasının önemli bir ilerlemesi olarak görülmektedir. Teknolojik gelişmelere ortodonti dünyası da kayıtsız kalmamıştır. İlerleyen malzeme teknolojileri ve yeni kompozit malzemelerin bulunmasıyla kendi içinde hastaların konforuna yönelik çözümler üretmektedir. Bunların arasında ortodonti reçinesi ile ağız çözümleri gelmektedir.

Özellikle reçinelerin kimyasal olarak kürleşmesi onları popüle bir malzeme yapmaktadır. Böyle bir sistemin en büyük dezavantajı, uygulayıcının işlem süresini değiştirme şansı olmamasıdır. Dahası, kimyasal kürleme kompozitleri, iki macunun karıştırılmasını gerektirir, bu da malzemeye hava kabarcıklarının katılmasına neden olabilir ve bu da daha düşük mekanik özelliklere yol açar. Diş için reçine uygulamalarından direkt yapıştırma tekniğinde, diş yapısı görünür ışığı iletme özelliğine sahip olduğundan, malzeme metal bazlı veya seramik braketler altında farklı yönlerden direkt aydınlatma ve transillüminasyon ile kürlenir. Görünür ışığın uygulanması, polimerizasyonun başlaması için bir komut seti görevi görür ve yeterli çalışma süresi ile sonuçlanarak, klinisyenin braketleri düzgün bir şekilde yerleştirmesine ve fazlalıkları zamanında gidermesine izin vermektedir. Halihazırda mevcut olan kompozit reçineler farklı tipte aktivasyona izin vermekedir.

Ortodonti reçinesi bileşimi, restoratif diş hekimliğinde kullanılanlara çok benzemektedir. Organik bir matris, başlatıcılar ve toplam ağırlıklarının yaklaşık % 77’sini kaplayan inorganik bir dolgu içeriğinden oluşmaktadır. Dolgu içeriği, malzemenin mukavemet ve aşınma direnci gibi mekanik özelliklerinin artmasından sorumludur. Bileşimlerinin restoratif diş hekimliğinde kullanılan kompozit reçinelerinkine benzer olması gerçeği, ortodonti reçinesi yerine braket bağlanması için düşük viskoziteli akışkan kompozitlerin endikasyonuna yol açmıştır. Yapışmama ve sıvı enjekte edilebilirlik gibi klinik kullanım özelliklerinden ikisi nedeniyle büyük ilgi hak ediyorlar. Ankraj alanlarında ve demineralize mine bölgelerinde daha iyi bir adaptasyona izin verildiğinden, yüksek akışkanlıkları braket bağlanması için bir avantaj olabilmektedir. Ek olarak, akışkan kompozitler genellikle ortodonti için reçine kompozitlerinden daha ucuzdur ve düşük elastisite katsayıları, ışık aktivasyonu sırasında diş / braket arayüzündeki gerilim yoğunlaşmasını önleyen ve daha iyi bir sonuç sağlayan bir “elastik katman” görevi görebilmektedir. Düşük viskoziteli kompozit reçinelerin yanı sıra, rezin simanlar da son zamanlarda braketleri emaye yüzeyine yapıştırmak için bir yapıştırıcı olarak kullanılmaktadır. Işık reçine yüzeyine ulaştığında, serbest radikaller oluşur ve polimerizasyon sürecini başlatır.

Ortodonti Reçinesi Modelleri,Özellikleri ve Fiyatları

Ortodonti reçinesi satan yerler bu reçineleri mekanik özelliklerine ve kullanım yerlerine göre en doğru şekilde sınıflandırmalıdırlar. Çünkü; bu reçinelerin kullanım yerlerine göre malzeme ve sonuç performansları da değişmektedir. Özellikle internette pek çok sanal mağazada her türlü dental reçineyi bulmak mümkündür. Ayrıca bu ortodonti reçinesi fiyatlarını da karşılaştırabilirsiniz ve bütçenize en uygun olanı seçebilirsiniz. Alışveriş yaptığınız sanal mağazaların bu dental ürünleri satmak için lisanslı olduğundan emin olmanız tavsiye edilmektedir. Eğer bütçenize uygun bir dental reçineye karar verdiyseniz bir sonraki aşama olarak bu ürünler ilgili kullanıcı yorumlarını okumanız size uygulama konusunda ışık tutacaktır. Kullanacağınız reçine ne kadar iyi ve başarılı olsa da eğer uygulamasını doğru yapamazsanız elde edeceğiniz sonuç beklediğiniz kadar iyi olmayacaktır.

Model reçineleri mesela özellikle ortodonti uygumalarına uygun bir biçimde geliştirilen bir reçine tipidir yani; ortodonti reçinesi olarak bilnmektedir. Bu reçine ile yüksek hassasiyette model üretmek mümkündür bu da üretilen ortodontik ürünün hastanın ağzına tam uyumlu olmasına hizmet etmektedir. Mekanik özellikğine bakıldığında yüksek basınç direncine sahip olduğu görülmektedir. Ayrıca; akışkanlığı ve homojenliği sayesinde pürüssüz yüzey elde etmede de önemli rol oynamaktadır. Diş reçinesi fiyatları arasında ilave içeriklerine göre belli makul bir aralıkta bulmak mümkün olmaktadır.

TEMP geçici diş reçineleri de bir diğer ortodontik alternatif reçinedir. Bu tip reçineler insan vücuda olan uyumları ve modellenmeleri sebebiyle tercih edilmektedirler. Bu reçine ile üretilen son ürün, istenmeyen koku ve tat yapmamaktadır. Doğal diş rengine uyumlu renk seçenekleri de bu reçinelerin kullanımını arttırmaktadır. Ayrıca; 3 boyutlu yazıcılarda da kullanıma uygun bir reçine modelidir.

Bir diğer reçine ile kullanılan ortodonti çözümü de cerrahi klavuz üretimi yapılan reçinedir. 3 boyutlu yazıcı da yazılarak elde edilen bu klavuzlar sayesinde ağızda implantlar doğru bir şekilde yerleştirilmektedir. Ortodonti reçinesi uygulamaları görüldüğü üzere pek çok dental soruna cevap vermektedir ve yıllar içinde sağlanan gelişmeler sayesinde bu çözümler herkesin ulaşabileceği maliyetlere gelmektedir.

Karşımıza dental reçine uygulaması olarak çıkan bir diğer çözüm de protez üretimidir. 3 boyutlu yazıcılarla ortodonti reçinesi kullanılarak üretilen damak protezleri ağızda uzun süre renk kararlılığı sağlamaktadır. Aynı zamanda bu damakların ağızda kalma süreleri de sorunsuz bir şekilde uzun olmaktadır.

Ortodonti reçinesi fiyatları incelenirken reçinelerin kullanım alanlarını dikkatlice araştırınız. Kullanım alanına göre tercih edilebilecek reçine seçeneklerinin mekanik ve uzun vadeli sonuçlarına da göz atmanız tavsiye edilmektedir.