• Alsancak Mh. 1440. Sk. No:3 D:27 Konak, İzmir, Turkiye
  • info@midasteknoloji.com
image_not_found

Ürünlerimiz

Model Reçinesi.

Midas

Model reçinesi ortodonti tedavilerinde kullanılmak üzere 3 boyutlu yazıcılar için tercih edilmektedir. Epoksi reçineler bu tip reçineler arasında bulunmaktadır.

Model Reçinesi

Model reçinesi, hem dental hem de genel model yapımı için mükemmel, pürüzsüz mat yüzey kaplamalı, yüksek hassasiyetli, yüksek hassasiyetli bir reçinedir. Son yıllarda dental uygulamalarda kendine oldukça yer bulmaktadır. Geçici protez üretimlerinde bile tercih edilmektedirler. 3 boyutlu yazıcılar sayesinde her hastaya özgü yani ağız yapılarına tam uyan damak protezleri bu model reçinler kullanılarak üretilmektedir. Bu yöntemle üretilen damaklar sayesinde pek çok hastanın hayat kailtesi arttırılmaktadır. Çünkü; bu damaklar ağızda uzun süre kalmakta ve kullanan kişiye sıkıntı yaratmamaktadır. Bunun en önemli sebeplerinden biri olarak yüksek hassasiyette üretilebilmelerini ve insan vücuduna dost reçineden üretilmesini söylemek mümkündür.

Model reçinesi yüksek boyutsal stabiliteye ve dental modellerin işlenmesi için özel bir dokuya sahip olması için özel olarak geliştirilmiştir. Ayrıca; vakumlu kalıplama uygulamaları ve yüksek doğrulukta dental model baskısı için uygun bulunmaktadır. Malzeme dünyasının gözde kompozit üretme malzemelerinden biridir ve yıllar içinde teknolojik ilerlemelerle reçine de ihtiyaç duyulan uygulama alanlarına göre ilerleme göstermektedir.

Bu model reçineleri doğrulukları, yüksek baskı hızları ve güvenilirlikleriyle de bilinmektedir. Bunları gelecek nesil için iyileştirmek söz konusudur, bu potensiyel iyileştirmeler için en önemli referanslar kulanan insanlar olmaktadır. Kullanıcı tecrübelerini not alıp değerlendirerek hangi alanda gelişmeye gerek var ya da hangi yönleri iyileştirilebilir anlamak mümkün olmaktadır. Her yeni geliştirilen uygulamada olduğu gibi son kullanıcı ürünü birebir tecrübe eden biri olarak en iyi ürün geliştirme danışmanı olacaktır. Üretilen ürün de gelişmesi için nerede boşluk var anlaşılmasını sağlayacaktır.

Her türden 3D baskı diş modeline gelince, bir numaralı öncelik rahat, sezgisel bir kullanıcı deneyimi sağlamaktır. Önemli model reçinesi markaları, pigment çökelmesinin etkisini büyük ölçüde azaltılmıştır, yani reçinenin her kullanımdan önce, özellikle gece boyunca bırakıldığında çok daha az karıştırılması gerekmektedir. Yaşam kalitesi iyileştirmelerinin ötesinde, model reçinelerine üstün mekanik özellikler de son yıllarda gelmektedir. Bu, normal kullanım sırasında kırılma veya deforme olma olasılıklarının daha düşük olduğu ve kırık veya çatlak modellerden kaynaklanan yeniden baskı sayısını azaltacağı anlamına gelmektedir. Dahası, yeni formülasyon, yapı platformuna daha iyi yapışarak daha kolay bir baskı sürecini sağlamaktadır. Performans iyileştirmelerini tamamlamak için, yeni geliştirilen model reçinelerin ısıyla şekillendirme malzemelerinden önceki modele göre ayrılması daha da kolay olmaktadır.

Model Yapımında Model Reçinesi

Reçineyle model yapımı için, ilk adım hastanın diş yapısının anatomik verilerini bir tarayıcı ile toplamaktır. Bu verileri toplamak günümüz teknoloji ile artık çok rahatlıkla yapılabilmektedir. Gelişen teknoloji sayesinde tarayıcılar yüksek hassasiyetle ölçüm yapmaktadırlar. Bu şekilde doğru alınan ölçü sayesinde hasta ağzına yerleştirilen diş ya da ortodontik yapıyı yadırgamamaktadır. Uzun vadede de ağzında sanki yabancı bir madde varmış hissi yaşamamaktadır ve nerdeyse ağzında bir protez olduğunu unutmaktadır. Bu da hastanın yaşam konforunu doğrudan ilgilendirmekte ve yaşam kalitesini arttırmaktadır.
Reçine ile model yapımına baktığımızda, bu işlem için hasta doğrudan intraoral tarayıcıyla taranmaktadır ya da bir polivinil siloksan (PVS) baskısı için bir masaüstü optik tarayıcı kullanılmaktadır.

Bu tarama verilerini model olarak yazdırmak için verilerin dental CAD yazılımında işlenmesi gerekmektedir. Model reçinesi ile yapılan kalıplar için hatalı tarama verilerini kaldırmak için çizgi işaretleme veya alan seçim araçları kullanılmakta ve dişlenmenin yalnızca yazdırılacak bölümü seçilmektedir. Bu uygulamanın uzman ellerde ve güvenilir cihazlarla yapılması gerekmektedir. Dişleriniz için model reçinesi ile kalıp yapılması söz konusu ise bu konu da tecrübeli ve lisanlı kliniklere gidilmesi tavsiye edilmektedir. Klinikte aklınızdaki soru işaretlerini gidermeniz için sorularınızı açıkça uygulayıcılara sorunuz.
Hastadan verilerin toplanması bölümünden devam edersek sonraki aşama; kullanıcı girdisi kalıbı ve model ayarlarına göre kalıpları otomatik olarak oluşturmaktır. Bu kalıp ve model ayarları, kalıpların uyumunu ve baskı kalitesini etkileyecektir.
Model reçinesi seçimi, hastanın ağız yapısına uygun kalıp çıkartırılırken yapılması gerekmektedir. Alternatif reçinelerden diş ve ağız sağlığı için en uygun olanı bulmak ve kullanmak önemlidir. Model reçinesi yapımı ve elde edilen karışım modelin kalitesini çok etkilemektedir. İdeal bir reçine karışımı elde edildiğinde bu çıkan son ürünün kalitesi ve başarısını garanti etmemektedir. Bu durumda en önemli etkenlerden biri de modelin 3 boyutlu yazıcı da yüksek hassasiyette yazılması ve çıkarıldıktan sonra doğru kürleme işlemi uygulanmasıdır. Son kullanıcının kullanım konforu model reçinesi bileşimi kadar yazıcıdan çıkan ürünün ölçülerinin hassas alınmasıyla da yakından ilgilidir.
Bu uygulamalar gelişen teknolojinin en güzel örnekleri arasındadır ve bu gelişmeler sayesinde insanlar hayatlarının konforunu arttırıcı imkanlara sahip olmaktadırlar.

Model Reçinesi Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Model reçinesi fiyatları kullanım alanlarına göre değişmektedir. Uygulama alanınıza göre size en uygun reçineyi seçmeniz ve ihtiyacınız olan katkı malzemelerini belirlemeniz gerekmektedir.

Model reçinesi modelleri arasında pek çok uygulamaya uygun seçenekler mevcuttur. Siz kendi uygulamanızı belirleyip sonra da uygulamanız için en uygun olan reçineyi aralarından karar veriniz. 3 boyutlu yazdırma uygulaması mı yoksa döküm uygulaması için mi reçineye ihtiyacınız var bunu belirlemeniz önemlidir. Model reçinesi sertliği kullanım alanı için belirleyici bir mekanik özelliktir. Reçinenin ve bu reçine ile üretilen ürünün istenen ve beklenen mekanik özelliklerini iyice anlamak gerekmektedir.

Mevcut ticari reçineler, nispeten düşük termal ve mekanik özelliklere sahip parçalar üretir ve tescilli bileşim bilgileri içermektedir. Model reçinelerde denenen yeni formülasyonlar yüksek performanslı 3D baskı uygulamaları için bir model reçine sistemi olarak geliştirilmektedir. Berrak reçinenin elyaf takviyeli kompozitlerin eklemeli üretimi için uygun olan geniş bir penetrasyon derinliği vardır. Penetrasyon derinliği, fotoğraf emicilerin eklenmesiyle 3D baskı için azaltılabilmektedir. Model reçinesi sonradan sertleşen polimer, iyi termal özellikler ve yüksek mekanik mukavemet sergilemiştir, ancak tipik olarak serbest radikal polimerizasyon sistemlerinde gözlenen nispeten düşük bir kırılma dayanıklılığına sahiptir.

İlerleyen reçine ve kompozit teknolojisi sayesinde pek çok yeni deneyler ve çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalarla ilgili öngörülerden biri de ,gelecekteki çalışmaların, foto-polimerize edilebilir reçinenin kırılma dayanıklılığını iyileştirmeye, reçineyi elyaf takviyeli kompozitlerin katmanlı imalatına uygulamaya ve ışık bazlı 3B baskı teknolojilerinin altında yatan temel işleme-özellik ilişkilerini anlamaya odaklanacak olmasıdır. İlerleyen teknolojik gelişmeler sayesinde 3 boyutlu üretimin artık evlerde yapılabilir hale gelmesiyle ve reçine özelliklerinin geliştirilmesi sonucu model reçine satışları artacaktır.

Model reçinesi satın al ya da kendi reçine bileşimini gerekli karışım oranlarını araştırmak suretiyle kendin üret, evde 3 boyutlu yazıcı yardımıyla istediğiniz parçaları üretme imkanına sahip olmak mümkün olacaktır.

Günümüzde halihazırda model reçinesi satan yerler internette kendilerine yaygın bir şekilde yer bulmaktadır. 3 boyutlu yazıcılarla kendi ürününü üretmek isteyen alıcılar tarafından reçine özelliklerini incelemek ve istedikleri reçinenin piyasadaki fiyatlarını karşılaştırmak internet yardımıyla çok daha kolay hale gelmektedir. Ayrıca; bu reçinenin uygulama tecrübeleri ile ilgili tavsiye ve uyarıları da ürünlerin sayfasında bulmak mümkündür. Böylece; model reçinesi fiyatı herkesin ulaşabileceği noktalara inmektedir. Uygulama alanı arttıkça üreticileri de artmakta ve yaygınlaştıkça fiyatları da düşmektedir.