• Alsancak Mh. 1440. Sk. No:3 D:27 Konak, İzmir, Turkiye
  • info@midasteknoloji.com
image_not_found

Ürünlerimiz

Gece Plağı Reçinesi.

Midas

Gece plağı reçinesi hastaların uyurken dişlerini korumak için kullandıkları diş aparatlarının üretiminde kullanılmaktadır. 3 boyutlu yazıcılara da uyumludurlar.

Gece Plağı Reçinesi Yapısı

Diş hekimliği uygulamalarıyla polimer endüstrisinin sürekli gelişimi ve ilerlemesi, sağlık alanı için çok büyük önem taşımaktadır. Gelişen polimer dünyasıyla birlikte çeşitli reçinelerin ağız boşluğundaki restorasyonlarda kullanılması çocukluktan geriatrik döneme kadar insanlara büyük fayda sağlamaktadır. Bu gelişmenin önemli reçine uygulamalarından biri de gece plağı reçinesi olarak adlandırılan termoplastik bir reçinedir.

Gece plağı hastaların uyurken dişlerini sıkmalarını sonucu dişlerine zarar vermelerini önlemek amacıyla kullanılmaktadır. Diş hekimleri tarafından her hastaya özel olmak kaydıyla, hastanın ağzına uygun ve konforlu olacak şekilde ölçü alınarak enjeksiyon ya da 3 boyutlu yazıcılar yardımıyla üretilmektedir.

Gece plağı reçinesi 3 boyutlu yazıcılarda gece plağını basmak için kullanılmaktadır. Mevcut tüm 3D yazıcılar, çeşitli viskoz malzemelerin 3D yazdırılmasına olanak tanımaktadır. Seramikler, silikonlar, yapıştırıcılar, organik baskı için organik hücre solüsyonları veya diğer sıvılar ve macunlar gibi aşındırıcı ve macun kıvamındaki 1 veya 2 bileşenli sıvılar hassas bir şekilde dozlanmaktadır.

Gereksinimlere bağlı olarak, farklı katman kalınlıklarının yanı sıra farklı hızlarda 3D modeller ve şekiller elde edilmektedir. Yapısal olarak güvenli bir katkı maddesi uygulaması yapılarak yüksek viskozitelerle başa çıkılabilinmektedir. Böylece, baskı uçları daha önce kullanılmamış malzemelerle tamamen yeni tasarım olasılıkları sağlamaktadır.

Bu gelişen teknolojinin sağladığı 3 boyutlu yazıcılarla uygun reçine kullanılarak gece plağının üretimi de mümkün olmaktadır. Gece plağı reçinesi yapısı 3 boyutlu yazıcılarda üretime uygun kimyasal ve mekanik özelliklere sahiptir.

Gece plağı reçinesi diş hekimliğinde kullanılan termoplastik reçinelerden biridir. Belli başlı özellikleri arasında monomer içermemeleri yer alır. Böylece toksik değildirler ve alerji yapmazlar. Uygun viskozite de hazırlanarak özel cihazlar kullanılarak enjekte edilmektedirler. İnsan vücuduna uyumludurlar ve doğal diş rengine çok yakın renk seçenekleri ile uygulandıklarında esteti açıdan da beklentiyi karşılamaktadırlar.

Termoplastik reçineler için ayrıca endikasyonlar arasında kısmi protezler, önceden oluşturulmuş kancalar, kısmi protez çerçeveleri, geçici veya geçici kuronlar ve köprüler, tam protezler, ortodontik cihazlar, horlama önleyici cihazlar, farklı tipte ağız koruyucuları ve splintler bulunmaktadır. Ortodontik amaçlarla kullanılan bazı esnek miyofonksiyonel terapi cihazları, termoplastik silikon polikarbonat-üretandan da yapılabilmektedir.

Gece Plağı Reçinesi

Gece plağı dişleri istenmeyen tahribatlara karşı korumak için kullanılmaktadır. Örneğin, bruksizm olarak da bilinen rahatsızlıkta diş gıcırdatma ve kenetleme oldukça yaygındır ve dişler için ağrılı ve tahrip edici olmaktadır. Gece plağı ne işe yarar diye bakıldığında en önemli faydası bu tip rahatsızlıkların yaratacağı kalıcı diş ve çene tahribatlarını önlemektir.

Bruksizm geniş bir yaş grubunda oldukça yaygındır ve bazı insanlar bu rahatsızlığının farkında bile olmayabilirler. Belirtileri arasında diş gıcırdatma,sıkıcı baş ağrılarıyla uyanmak ,çene ağrısı, yüz ağrısı ,uykusuzluktan kaynaklanan yorgunluk gelmektedir.

Ara sıra diş gıcırdatma herhangi bir gerçek endişeye yol açmayabilir, ancak uzun süreli, tutarlı Bruksizm, dişlerin kırılmasına, diş minesinin kaybına ve ciddi durumlarda diş kaybına neden olabilmektedir. Kesin nedeni bilinmemekle birlikte diş gıcırdatma ve kenetleme sorunlarında en büyük rolü stres ve kaygının oynadığına inanılmaktadır. Günümüzde hepimizin de bildiği üzere kaygı ve stresten uzun süreli kaçmak maalesef zor görünmektedir. Bu yüzden son yıllarda gece plağı kullananlar azımsanmayacak kadar çoktur ve bu dental uygulama da sağlık açısından bir diğer alternatif çözümler arasında yer almaktadır.

Gece plağı reçinesi ile üretilen aparatlar bu tip gece diş sıkma, gıcırdatma ya da kenetleme gibi sorunları olan insanlar için ağız sağlığını korumak için bir çözüm olmaktadır. Gece plakları hastaların dişleri arasında uyurken tampon görevi görmektedir. Böylece; dişlerin birbiriyle olan temasını kesmekte ve birbirine zarar vermelerini önlenmektedir. Çalışması son derece basit görünse de sağladığı fayda o kadar fazla olmaktadır. Kullanım kolaylığı sayesinde hastalar tarafından da tercih edilmektedir.

Burada gece plağı reçinesi sertliği önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle üretimi esnasında 3 boyutlu yazıcıda basılma esnasında gösterdiği performansı ya da enjeksiyon yöntemi ile üretiliyorsa kalıptan çıkarılma esnasındaki performansı açısından çok önemli olmaktadır. Ayrıca nihai ürün olan gece plağının da insanların ağzında rahatsız edici olmaması ve dişleri korumak isterken zarar vermemesi gerekmektedir. Bu sebepler ile gece plağı reçinesi üretimi esnasında gerekli yoğunluk, viskozite ve sertlik değerlerinin çok dikkatli bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir.

Gece Plağı Reçinesi Modelleri,Özellikleri ve Fiyatları

Gece plağı reçinesi ile üretilen bu aparatlar kişiye özel olabileceği gibi aynı zamanda internette ya da yetkili eczenelerde belli standartlarda da bulunmaktadır. Hastalar diş gıcırdatma, sıkma ya da kenetleme ile ilgili sorunu olduğunun farkına vardıktan sonra bu seçenekten birine giderek gece plağı kullanmaya başlamaktadır.

Daha önce de belirttiğimiz gibi günümüzde pek çok insan da genç yaşlı farketmeden bu sıkıntıları görmek mümkündür ve gece plaklarının kullanımı yaygınlaşmaktadır.

Gece plağının modelleri arasında gece plağı reçinesi ile kişiye özel üretilen modeller bulunmaktadır. Mesela, kişiye özel üretilen, sert diş gece koruyucusu, orta şiddetliden ağır şiddetliye kadar diş gıcırdatma seviyeleri için kullanılmaktadır. Dişlerinizi korur ve diş gıcırdatmaya bağlı çene kası ağrılarını hafifletmektedir. Sağlam, dayanıklı bir plastikten (elastikleştirilmiş akrilik) yapılmıştır ve yaklaşık 1.5 mm kalınlığındadır. Bu özel termo-plastik malzeme, montajı kolaylaştırmak için ılık suda yumuşar. Malzeme vücut sıcaklığında hafif esnektir ve rahat bir uyum sunar.

Kişiye özel gece plakları hazırlanırken diş hekimi önce hastasının sıkıntılarının şiddetini belirlemektedir. Sonrasında hastanın yaşadığı bu sıkıntıların ciddiyetine ve geçici olup olmamasına göre ne tarz bir önlem alması gerektiğine karar vermektedir. Eğer hasta da isterse, uzun vadeli kullanmak üzere kişinin ağzına uygun özel üretim gece plağı hazırlanmaktadır. Bunun için hastanın ağzının ve dişlerinin ölçüsü yüksek hassasiyetle alınmaktadır. Gece plağı reçineleri bu uygulamalar için kullanılan son derece zararsız ve ağızda belirli yumuşaklıkta rahat bir his yaratan malzemelerdir.

Gece plağı reçinesi fiyat aralıklarına baktığınızda gayet makul aralıklarda olduğu görülmektedir. Bu tarz reçinenin kullanımının özellikle 3 boyutlu yazıcılar sayesindeyaygınlaşmasıyla piyasada talepleri artmaktadır. Bunun gayet farkında olan polimer sektörü de bu konuda ki üretimlerini arttırmaktadır. Böylece herkesin rahatlıkla ulaşabilecekleri seviyede fiyatlardan bahsetmek mümkün olmaktadır. Gece plağı reçinesi fiyatları 2020 yılı oranlarına bakıldığında özellikle internet fiyatlarının her bütçeye hitap ettiği görülmektedir.

Gece plağı reçinesi ayrıca enjeksiyon yöntemiyle plak üretiminde de kullanılmaktadır. Burada da üretilecek aparatın kalıbı çıkarılmaktadır. Bu tarz üretim daha çok seri üretim yapan fimalar tafarından tercih edilmektedir. Bir kalıp ile binlerce aparat üretmek mümkün olmaktadır.Bu yöntem kişiye özel üretim için kullanmak istenirse kalıp maliyetinden dolayı gece plağı fiyatı da artacaktır. 3 boyutlu yazıcı da kişiye özel aparat basmak teknolojinin de büyük yardımıyla çok daha maliyetsiz ve hızlı olacaktır. Gece plağı reçinesi bu iki uygulama içinde farklı yoğunluk ve viskozite de hazırlanmaktadır. Aşırı bir fark olmasa da bu iki ayrı üretim yönteminin dengelerinin birbirinden farklı olması sebebiyle yine de reçine hazırlanması farklı olabilmektedir.