• Alsancak Mh. 1440. Sk. No:3 D:27 Konak, İzmir, Turkiye
  • info@midasteknoloji.com
image_not_found

Ürünlerimiz

Dental Döküm Reçinesi.

Midas

Döküm reçinesi sanayinin pek çok alanında kullanılmaktadır. Küvet üretiminden bazı uçak parçalarının üretimine kadar geniş alanda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Poliüretan Döküm Reçinesi

Poliüretan reçine, dialkoller veya polioller ve poliizosiyanatlar arasındaki bir çoklu ilave reaksiyonundan kaynaklanan sentetik malzemedir. Poliüretan döküm reçineleri ve kauçukları, çeşitli uygulamalar için kullanım alanlarına göre poliüretan kauçuklara, döküm reçinelerine ve döküm köpüklerine ayrılmaktadır. Döküm reçinesi yaygın olarak kullanılan sınıflarından biridir.

Poliüretan döküm reçinesi uygulama alanlarına daha yakından bakarsak, yapıştırma, kaplama, modüller, döküm sanayi makine ve elektronik sanayi parçaları vb. kullanım alanlarını saymak mümkündür. Bunların yanı sıra su yalıtımı, elektronik ve elektrikli ürünlerin yalıtımı ve aşınmaya dayanıklı zemin kaplama malzemesi olarak da kullanıma uygun bir malzemedir. Aynı zamanda ilave edilen katkı malzemeleriyle istenilen renklerde de elde etmek mümkündür. Döküm reçinesi kullanım yerine göre istenen mekanik özelliklerini çeşitli katkı malzemeleriyle geliştimek mümkündür. Eğer ağır yük altında çalışması gereken bir uygulama ise sertlik ve kopma değerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca uzama katsayısı da bir diğer iyileştirebileceğiniz bir mekanik özelliktir.  Aşınma katsayısı da, bir diğer uygulama alanına göre , üzerinde oynanan bir özelliğidir. Özellikle döküm konusunda viskozite değeri çok önemlidir. Eğer kompleks yapıda bir ürün dökmek isteniyorsa reçinenin kalıbın her detayına kadar ilerleyecek vizkositede olması gerekmektedir. Eğer vizkozite iyi ayarlanmazsa kalıbın ince, keskin detaylarına reçine ulaşmayabilir ve soğuduktan sonra kalıptan çıkarılırken şekli istediğiniz gibi çıkmaz. Böylece geçmeli ya da birbirini tamamlayan birden fazla ürün için uyum sorunu olur ya da ürettiğiniz parça monte etmek istediğiniz yere tam oturmaz ve işlevini yerine getirmez. Poliüretan reçinelerin bir kısmı oda sıcaklığında sertleşme reaksiyonunu tamamlamaktadır. Bunun anlamı,döküm yaptıktan sonra parçayı oda sıcaklığında bırakırsanız özel sıcaklıkta fırınlara ihtiyaç duyamadan sertleştirip kalıptan çıkartıp kullanabilirsiniz. Döküm sonrası reaksiyonunu oda sıcaıklığında tamamlayıp istenilen mekanik özellikte yani istenen sertlik,uzama katsayısında ve toklukta olmasıdır.

Poliüretan döküm reçinesi nasıl kullanılır diye araştırırken bu reçinenin neme karşı olan hassasiyeti unutulmamalıdır. Reçine uygulanacak yüzeyin kesinlikle nemden uzak olması gerekmektedir. Bu konuda dikkatli davranılmazsa reçine kalıptan çıkarılırken ya da çıkarıldıktan sonra istenmeyen çatlaklar oluşmaktadır ve bu çatlakların ilerlemesi sonucunda üretilen parça kolayca zarar görmektedir. Poliüretan döküm reçinesi fiyat aralıkları reçinenin mekanik özelliklerine ve uygulama kolaylığına göre değişmektedir. Beklentinizi netleştirip ona göre en yakın reçineyi tercih etmeniz tavsiye edilmektedir.

Epoksi Döküm Reçinesi

Epoksi döküm reçinesi sanayi de kullanıldığı kadar hobi alanlarında da kullanılmaktadır.

Ahşap malzemelerden üretilen ev mobilyalarında epoksi reçine sıkça kullanılmaktadır. Döküm reçineleri renklendirilerek estetik amaçlarla sanatçılar tarafından da tercih edilmektedir. Farklı renk tonlarında reçineleri karıştırarak ahşap masa üretiminde kullanılmaktadır. Ağacın çatlaklarına dökülen reçine oda sıcaklığında kürleşip setleşerek boşlukları doldurur. Bu şekilde bütün bir masa elde edilir. Reçinenin sararmaya olan dayanıklılığı da tercih edilmesinde bir etken olmaktadır. Akrilik döküm reçinesi de sanatsal uygulamalarda tercih edilmektedir. Çizilmeye karşı olan dayanıklılığı ve sağlığa zararı olmaması bu tip uygulamalar için kullanılmasında etkendir.Sanat el işi kadar takı üretiminde de kullanılmaktadır.

Döküm reçinesi önemli uygulama alanlarından biri kompozit malzeme üretimidir. Epoksinin hafiflik ve sertlik özelliği başka bir malzemeyle birleştiğinde son derece kullanışlı yeni bir malzeme üretimini sağlamaktadır. Küvet ve duş teknesi üretiminde de reçine kullanılmaktadır. Küvet üretirken akrilik ya da ABS levha şekillendirildikten sonra bu ince kabuğu güçlendirmek için reçine kullanılmaktadır. Kalıplarda şekillendirilip soğutulan levhalar üretim bandında reçine bölümüne alınırlar. Burada reçine, cam elyaf ile birlikte bu kabuğun arkasına püskürtmeli bir tabanca ile uygulanmaktadır. Kabuğun her tarafı homojen bir şekilde reçine elyaf karışımı ile kaplandıktan sonra sanayi fırınına konulmaktadır. Fırında sıcaklıkla ekzotermik bir reaksiyon sonucu bu reçine elyaf karışımı sertleşerek küvetin tabanını güçlendirmektedir.

Döküm reçinesi aynı zamanda küvetlerin levhalarını üretmek için kullanılan kalıpları üretirken de kullanımaktadır. Ahşap ve elyaf gibi malzemelerle kalıp üretimi yapılmaktadır. Bu kalıpların  üretiminde aynı zamanda macun gibi malzemeler keskin kenarları yumuşatmak için tercih edilmektedir. Döküm reçinesi bu tip kalıp üretiminde bağlayıcı ve şekil verici olarak rol oynamaktadır.Son yılların en kullanışlı ve kullanımı kolay malzemelerinden biridir. Reçine malzeme dünyasının en gözde oyuncularından biri olarak kabul edilmektedir. Piyasada reçineyi istediğiniz özellikte bulmanız mümkündür.İnternetten  size uygun döküm reçinesi özelliklerini dikkatlice araştırın. Nihai üründe elde etmek istediğiniz mekanik özelliklere ve estetik beklentiye göre reçinenizi seçiniz. Sonrasında eğer kalıp kullanmak istiyorsanız kalıbınızın malzemesini reçinenize uygun bir malzemeden yaptığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Dökümden sonra ürünü sağlıklı bir şekilde çıkarmak için kalıp ve kürleşme reaksiyonunun tamamlanması çok önemlidir. Döküm ürünleri üretirken ayrıca reçinenin vizkositesinin ayarlanması da bir diğer etkendir. Reçine viskositesi yani akıcılığı kalıbı tamamen doldurması için önemlidir. Bu şekilde kalıbın her detayı doldurulur ve nihai ürün elde edilir.

Döküm Reçinesi Modelleri Özellikleri ve Fiyatları

Döküm reçineler termoplastiklerin aksine termoset bir yapıya sahiptir yani bir kere kimyasal reaksiyon gerçekleştiğinde geri dönüşü yoktur. Bu kimyasal reaksiyon çapraz bağlanma sonucu gerçekleşmektedir. Bu bağlanma sonucunda mekanik olarak güçlü bir malzeme etmek mümkün olmaktadır. Döküm reçinelerine bakılırsa en çok uygulama alanı bulanlar epoksi ve poliüretan döküm reçineleridir.

Epoksi döküm reçinesi kullanım dostu olarak bilinmektedir. Bunun sebebi toksik olarak içeriğinin az olmasıdır. Bu uygulama ile üretilen ürünler mekanik olarak güçlü ve kullanım olarak esnektir. Poliüretan döküm reçinesi kürlenmesi hızlı olmaktadır. Mekanik özellik olarak da elde edilen ürün avantajlıdır. Dökümü yapılan reçine kimyasal reaksiyonunu tamamladığında kararlı bir hale gelmektedir.Böylece kalıptan çıkarıldıktan sonra eski formuna geri dönmez kararlı bir şekilde kalıptan çıkmış hali ile kullanılabilmektedir. Döküm reçinesi uygulamaları ayrıca aşınmaya karşı da dayanıklıdır.

Döküm reçinesi uygulamaları sanatsal çalışmalardan kalıp üretimine kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. El sanatlarında akıcılıkları,renklendirilebilme özellikleri ve kullanıcı dostu olmalarıyla tercih edilmektedirler. Ayrıca sararmaya karşı da dayanıklıdırlar. Döküm reçinesi hazırlanırken daha önce de bahsettiğimiz viskozite çok dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü; döküm reçine uygulamalarında en sık rastlanan sorun kabarcık sorunudur. Eğer reçine viskozitesi ve karışımı düzgün hazırlanmazsa hava boşluklarının sıkıştığı kabarcıklar meydana gelmektedir. Bu da kalıptan çıkarılan üründe istenmeyen görüntülere sebep olabilir. Döküm reçinesi uygulamalarında kavuçuk ya da silikon kalıplar popüler olarak kullanılmaktadır. Onlarca farklı kalıp şekli mevcuttur ve üretilmek istenen ürüne göre reçine dökülerek kalıpta şekillendirmektedir. Döküm esnasında da çok dikkatli olmak gerekmektedir.Kalıbın içinin pürüzsüz olması yüzeyin düzgün olması için önemlidir. Kalıbın detaylarının belirlenmesi ve reçinenin akıcılığıyla en uç noktalara kadar sorunsuz ilerlemesi döküm başarısı için vazgeçilmezdir.

Döküm reçine yapımı uygulama alanına göre evde de yapılabilen bir yöntemdir. Hazır olarak satılan reçinelerle evde ahşap masa uygulamaları yapılmaktadır.

Döküm reçinesi fiyat olarak geniş bir yelpazede yer almaktadır. Sanayi kullanımından sanatsal uygulamalara kadar içerik olarak değişen reçineler kimya endüstrisinde değişik fiyat aralıklarında yer almaktadır. Kalıpta sertleşme reaksiyonunu hızlandıran katalizör de reçineden ayrı olarak satılmaktadır. Fiyat araştırması yaparken kullanacağınız katalizörü de göz önünde bulundurunuz.