• Alsancak Mh. 1440. Sk. No:3 D:27 Konak, İzmir, Turkiye
  • info@midasteknoloji.com
image_not_found

Ürünlerimiz

Damak Reçinesi.

Midas

Damak reçinesi hastalara ağız sağlığı için protez damak üretmek için kullanılan termoplastik bir malzemedir. Ağız sıvılarıyla aşınmaması da önemli olmaktadır.

Damak Tedavisi ve Damak Reçinesi

Dental reçineler arasında damak reçinesi önemli bir yer tutmaktadır. Takma damaklar, insanlar dişlerini herhangi bir sebepten kaybettikleri zaman başvurdukları protez aparatlardır. Bu yapay damak uygulamaları sayesinde insanlar eksik dişlerinin yerine kullanmakta ve estetik olarak beklentilerini karşılamaktadır. Ayrıca; fonksiyonel olarak da çiğneme, konuşma aktivilerini de yapmalarına olanak sağlamaktadır. Bu sebeple damak       için reçine üretirken hem estetik hem de fonksiyonel özellikler göz önüne alınarak uygun bir bileşim seçilmektedir. Uzmanlar damak uygulaması için reçine seçerken hastaların her türlü konforunu düşünmektedir. Hastanın, bütün damak uygulamasına mı ihtiyacı var yoksa yarım damak yeterli mi diş hekimi tarafından belirlenmektedir. Öncesinde diş hekimi hastanın ağzını iyice muayene eder ve damak yapımına başlamadan ağızda yapılması gereken tedavileri çıkarmaktadır. Bu tedavilere örnek olarak diş çekimi gibi ağız sağlığını bozan dişlerin uzaklaştırılması gelmektedir. Bu yeni ağız yapısına göre damak için kalıplar hazırlanmakta ve damak reçinesi belirlenmektedir. Seçilen reçinenin estetik olarak da zamanlar bozulmaması için sararma yapmaması ve kolay temizlenmesi çok önemli olmaktadır. Son yıllarda gelişen teknoloji sayesinde reçineler fonksiyonel olarak çok beğenilen özelliklerde üretime imkanına kavuşmaktadır. Aşınmaya karşı dirençli olmaları sayesinde çiğnemede rahatlık sağlamaktadır. Böylece; hasta istediği gıdaları rahatça tüketmektedir. Damak tedavisi reçine çözümleri dental dünyada popüler olarak diş hekimleri tarafından kullanılan bir çözüm olmaktadır. İnsan vücuduna uyumlu ve toksik olmayan reçineler kullanılarak 3 boyutlu yazıcılarla tam ya da yarım damak üretmek çok kolay olmaktadır. Teknolojinin hızla gelişmesi her alanda olduğu gibi dental alanda çözümlerin önünü açmaktadır.

Damak protezi kullanan hastaların ağız sağlığına dikkat etmeleri ve damaklarını düzenli olarak temizlemeleri gerekmektedir. Damak kullanılmaya başlandıktan sonra onu da artık ağzınızın bir parçası olarak görüp diş fırçalamak gibi düzenli bir şekilde bakım yapmanız tavsiye edilmektedir. Damak reçinesi yapısı itibariyle size damak protezinizi temiz ve bakımlı tutmak için gerekli malzeme kalitesini sağlamaktadır. Mekanik ve kimyasal özellikleri size bu konu da avantaj sağlamaktadır. Ayrıca; bir kere ağzınıza göre şekillendikten sonra eski haline dönmesi ya da kendi kendine şeklini kaybetmesi söz konusu değildir. Bu da damak reçinesinin termoplastik olması ile ilgili olmaktadır. Termoplastik malzemeler atomlarının paketlenmesi ve çapraz bağlanması sayesinde bir kere şekil alıp,kürlendikten sonra fiziksel yapısını korumaktadır.

Damak Reçinesi Yapımı

Damak reçinesi yapımı için uygulamada ihtiyaç duyulan başlıca özellikler ve hastanın konforunu en üst seviyeye çıkaracak ilave özellikler göz önünde bulundurulmaktadır. Bu şekilde reçine üretiminin geliştirilmesinin ve yeni reçineler bulunmasının önü açılmaktadır. Daha önce de belirttiğimiz gibi damak reçinesi olarak kullanılan reçineler termoplastik yapıda olmaktadır. Termoplastik reçinelerin geleneksel toz-sıvı sistemlere göre birçok avantajı vardır. Diş veya doku rengindeki malzemelerle mükemmel estetik sağlamakta ve hasta için çok rahat olmaktadırlar. Böylece; damak reçinesi olarak tercih edilmelerinin önü açılmaktadır.

Bu malzemeler çok kararlıdır, termal polimerin fermuarının açılmasına dirençlidir, yüksek yorulma dayanıklılığına, yüksek sürünme direncine, mükemmel aşınma özelliklerine ve solvent direncine sahiptir. Ağızda kullanım için hijyeniktirler. Gözeneksiz olması sebebiyle de bakteri üremesine neden olmamaktadırlar. Ayrıca; gözeneksiz olsalar bile, diş etlerine karşı rahat ve uyumlu olmaları için hafif miktarda nem de tutmaktadırlar. Bunlar arasında termoplastik naylon (poliamid), termoplastik asetal, termoplastik akrilik ve termoplastik polikarbonat bulunmaktadır. Protez akrilik reçineler protezlerin tabanı için kullanılır. Geleneksel ısıyla kürlenmiş, soğuk kürlenmiş veya kendi kendine kürlenmiş olabilmektedirler.

Reçine esaslı malzemeler ile akrilik reçine protez dişleri arasında kalıcı bağlantıya katkıda bulunabilecek çeşitli bağlama mekanizmaları mevcuttur; bunların bazıları makro mekanik tutma, mikro mekanik tutma ve iç içe geçen ağlar veya kovalent bağlar olmaktadır. Damak reçinesi nasıl yapılır diye araştırılırken reçinenin bu bağlama mekanizmalarını gerçekleştirebilecek molelüker yapıda olmasına dikkat edilmelidir.

Sonuç olarak, damak reçinesi olarak bilinen protez tabanı reçinelerindeki çeşitli gelişmeler umut verici sonuçlar sağlamaktadır. Günümüzde poli-metil metakrilat protez bazı reçinelerinin birçok sınırlaması aşılmıştır. Başarılı araştırma ve geliştirme çalışmaları sonucunda malzemenin dezavantaj olan özellikleri geliştirilmekte ve istenmeyen limitler ortadan kalkmaktadır. Bunun anlamı kullanım alanları artmaktadır.

Malzemede sağlanan yapısal iyileştirmelerle kullanım limitleri kalkmakta ve dental alanda daha çok soruna cevap verir hale gelmektedir. Özellikle insan vücuduna böylesine uyumlu ve vücut sıvılarıyla reaksiyona girmeyecek kadar kararlı olan bu reçinelerin geliştirilmesi sadece ağız sağlığı için değil diğer sağlık alanlarında da kullanımlarına imkan vermektedir.

Ve hastalara daha iyi bir tedavi ve bakım sağlamak için gelecekte ek yeni uygulamalara sahip olunması da kesindir.

Damak Reçinesi Modelleri,Özellikleri ve Fiyatları

Damak reçinesi çeşitlerine baktığımızda içine aldığı katkı malzemesine ve moleküler bağlanmasına göre değiştiğini görülmektedir. Bunlardan biri de akrilik reçine uygulamasıdır. Bir akrilik reçine çıkarılabilir kısmi protez, prensipte sadece diş arkının dişsiz bölgeleri tarafından ve üst çenede ayrıca sert damak tarafından desteklenen tamamen akrilik bir reçine tabanı ile diğer hareketli kısmi protez türlerinden ayırt edilir.

Diğer hareketli bölümlü protez tipleri ile karşılaştırıldığında, akrilik reçine çıkarılabilir bölümlü protezin 3 olumlu yönü vardır: ekonomik yönü, estetik kalitesi ve uzatılıp ayarlanabilme kolaylığı. Damak reçinesi olarak akrilik reçine seçilirken karşılaşılan dezavantajlar, artan çürük gelişme riski, diş eti iltihabı, periodontal hastalık, takma diş stomatiti, alveolar kemik azalması, diş yer değiştirmesi, öğürme refleksinin tetiklenmesi ve akrilik reçine tabanının hasar görmesidir. Günümüz endikasyonları geçici veya hafifletici niteliktedir veya ekonomik faktörlerle motive edilmektedir. Akrilik diş reçinesi ile üretilen çıkarılabilir kısmi protezin, özel çeşitlerinden olan kaşık protez, sert olmayan akrilik reçineden üretilmiş esnek protez ve iki parçalı kesit protezdir. Ayrıca; akrilik reçine  çıkarılabilir kısmi protezler kancalarla tedarik edilebilmekte veya fiberler ya da metal tellerle takviye edilebilmektedir. Aslında komple bir çözüm sunduğu için çene reçinesi olarak da ifade edilmektedir.

Protez akrilik reçineler ya dökülebilir ya da geleneksel olarak paketlenebilir. Dikkate alınması gereken önemli bir husus, satıcının sunduğu renk seçimleridir. Estetik durması sürekli kullanım esnasında görünümüzde sizi rahatsız etmemesi için çok önemli olmaktadır. O yüzden damak reçinesi fiyatları bütçenizi zorlasa da dişinizin doğal rengine en yakın olanı tercih etmeniz tavsiye edilmektedir. Güç, dayanıklılık ve rahatlık kadar renk kararlılığı da önemlidir. Protezleri imal eden diş teknisyeninin tercihi, nihai olarak protez akrilik reçinenin seçileceği karar faktörü olacaktır. Bu da hastanın sorununa yönelik bir çözüm demektir. Protez yapılmasındaki amaç iyi belirlenmekte ve bu amaca yönelik diş reçinesi ile bu protezin üretimi hastanın ağız yapısına göre üretilmektedir. Diş hekimi ya da teknisyeni her ne kadar doğru ve hassas ölçü alsa da kullanılan malzemenin kalitesi çok daha önemli olmaktadır. Bu sebeple lütfen reçine ve ilgili malzemeleri satan mağazanın ya da satıcının saygın ve güvenilir olduğundan emin olunuz. Damak reçinesi seçerken meslektaşlarınızdan referans alabilirsiniz.