• Alsancak Mh. 1440. Sk. No:3 D:27 Konak, İzmir, Turkiye
  • info@midasteknoloji.com
image_not_found

Ürünlerimiz

Cerrahi Kılavuz Reçinesi.

Midas

Cerrahi kılavuz reçinesi, protezlerin hazırlanması için ön aşama olan cerrahi kılavuzun üretilmesinde kullanılan saydam reçinedir ve bio uyumlu bir malzemedir.

Ortodonti Reçinesi

Diş reçinesi, 3 boyutlu imalatın diş hekimliğinde giderek daha çok uygulama alanı bulmasıyla, önem kazanmaktadır. Çünkü; 3 boyutlu üretim yapabilmek için insan vücuduna uygun, istenilen detayları verebilen, aşınma direnci olan reçine bileşimi elde etmek gerekmektedir. Bununla birlikte cerrahi kılavuz gibi saydamlığın ön plana çıktığı uygulamalarda ise cerrahi kılavuz reçinesi geliştirilmektedir.

Üç boyutlu yazıcı teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte dental reçine uygulamaları da hareket kazanmaktadır. Uygun maliyetli masaüstü stereolitografi (SLA) baskı sistemlerinin ve ilgili reçinelerin geliştirilmesi, bu yeni tekniği dişhekimliği ofisleri ve diş laboratuvarları için erişilebilir hale getirmektedir. Ortodonti reçinesi adı altında geliştirilen reçineler 3 boyutlu yazıcılarda kullanılarak dental ürünler kolaylıkla basılmaktadır.

Cerrahi kılavuz reçinesi, hassas diş cerrahi kılavuzlarının 3 boyutlu yazdırılması için kristal berraklığında bir reçinedir. Sınıf I biyouyumluluk, modern diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılan delme veya diğer cerrahi prosedürleri gerçekleştirmek için yeterli olan bir insan vücudu ile geçici teması güvenli hale getirmektedir. İnsan vücut sıvılarıyla herhangi bir tepkime de vermemektedir. Bu reçine için kararlı bir malzemedir demek mümkündür.

Cerrahi kılavuz reçinesi ile yazdırılan 3D cerrahi kılavuzlar, işlem sırasında görünürlüğü artıran yarı saydamdır. Yüksek boyutsal doğruluk, implantların hassas bir şekilde yerleştirilmesini veya bir diş hekimi tarafından kullanılan aletler için kılavuzluğu garanti eder. Düşük viskozite ve su direnci, basılı kılavuzun gerektiğinde yıkanmasını kolaylaştırmaktadır. Ağız içi kullanımdan önce tüm baskılar sterilize edilmektedir.

TEMP geçici reçinesi de bir diğer yaygın olarak tercih edilen ortodontik reçineler arasında yerini almaktadır. Bu reçineyle ağızda geçici olması gereken dolgular, geçici köprü tamirleri için parçalar üretilmek mümkündür. Üç boyutlu yazıcılar yardımıyla üç boyutlu parçaları bu reçine ile elde etmek mümkün olmaktadır. Ayrıca bu reçine, renk seçenekleri sayesinde estetik açıdan da hastanın görünümünü bozmamaktadır. Böylece hasta kalıcı diş çözümüne kavuşana kadar bu geçici aparatları rahatlıkla kullanmaktadır.

Dişe uygulanan reçine seçenekleri kullanım amacına, üretim metoduna ve nihai üründen beklenen performans özelliklerine göre diş hekimleri tarafından profesyonelce seçilmektedir. Önümüzdeki yıllarda gelişen teknolojinin bu reçineler üzerinde de etkisi olacaktır.

Cerrahi Kılavuz

Diş hekimliğinin süre gelen dijitalleşmesi, diş hekimliği muayenehanesine büyük değişiklikler getirmektedir. Hasta koltuğundan diş laboratuarına kadar dijital diş hekimliği, iş akışının her adımına entegre edilerek, zaman ve maliyet açısından verimli, kişiselleştirilmiş yaklaşımlar elde edilmektedir. Bu gelişmelerle reçineyle diş yapımı ve bu dişin hastaya uygulanması da mümkün olmaktadır. Bilgisayar destekli ölçü, bilgisayar destekli tasarım (CAD) ve bilgisayar destekli üretim (CAM) geleneksel iş akışında tedavi planlamasından diş hekimliğinde ve ayrıca ağız ve çene-yüz cerrahisinde doğru tedavi seçeneklerine kadar devrim yaratmıştır. Ortodonti için reçine geliştirme çalışmaları da insan vücuduna uygun ve vücudun zamanla dışarı atmadığı malzemelerden protezler üretilmesine olanak sağlamaktadır.

Bu gelişmelerin sonucunda hastanın konforu, planlamadaki verimliliği, hassasiyeti ve doğruluğu, üretimde neredeyse her derece özgürlük ve yeniden üretilebilirlik, bu yeni araçların avantajlarından bazıları olarak sayılmaktadır.

Cerrahi kılavuz reçinesi ile üretilen cerrahi kılavuzlar, ağız cerrahisi uygulamaları için 2000’li yılların başında oluşturulmaya başlanmıştır. Bilgisayarlı tomografi (BT) veya koni ışınlı BT’nin radyografik dijital bilgilerini cerrahi şablonlara aktararak, dental implantlar daha hassas bir şekilde konumlandırılabilmektedir. Ortodontik reçine ile üretilen bu dental implantlar zor anatomik durumlarda önemli bir rol oynamaktadır ve sonuç olarak daha iyi bir protez uyumu sağlamaktadır. Şimdiye kadar, bu kılavuzlar implant diş hekimliği ile sınırlandırılmaktadır ama son yıllarda yapılan uygulama sonuçları modern 3D baskılı şablonların dişlerin ototransplantasyonunda ve kılavuzlu osteotomi ve kök rezeksiyonunda da başarıyla kullanılabileceğini göstermektedir. Cerrahi kılavuzların üretimi, doku ile temas halindeyken olumsuz etkilere neden olmayan biyo-uyumlu biyomateryaller gerektirir ve bunun için cerrahi kılavuz reçinesi yaygın kullanılmaktadır. Bu uygulamalada kullanılan malzemenin vücut dostu ve toksik olmaması çok önemlidir. Dolayısıyla, SLA metotla üretilen üç boyutlu kılavuzlar da kullanılan reçine özellikleri çok iyi belirlenmektedir.

Kılavuzlu cerrahi, bir implantı yerleştirmenin ve implantı kesin proteziyle ilişkilendirmenin en doğru yolu olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte, yüksek kaliteli masaüstü 3 boyutlu stereolitografik yazıcılardaki son gelişmeler, stereolitografik cerrahi kılavuzların ofis içinde daha düşük maliyetle üretilmesine yol açmaktadır. 3 boyutlu yazıcı teknolojisinin yaygın kullanımı cerrahi kılavuz reçinesi alanında da pek çok gelişmeyi beraberinde getirmektedir.

 

Cerrahi kılavuz Modelleri,Özellikleri ve Fiyatları

Cerrahi kılavuz reçinesi ile üretilen cerrahi kılavuzlar kişiye özel hazırlanmaktadır.Bu cerrahi kalvuzların ana amacı kişiye özel aparat yapmaktır. Bu sebeple model olarak her hastanın ağız yapısına uygun bir model oluşturulmaktadır. Günümüzde, uygun maliyetli masa üstü yazıcı sistemleri, bu tarz aparatların hızlı bir şekilde yazılmasını kolaylaştırmaktadır.

Cerrahi kılavuz reçinesi kılavuzlu implant cerrahisinden tam olarak yararlanmak için çok önemli olmaktadır. Reçinenin iyi seçilmesi kırılmaya ve distorsiyona direnen bir kılavuza sahip olmak açısından kritik bir rol oynamaktadır. Özenli hazırlanmış ve seçilmiş cerrahi kılavuz reçinesi, daha yüksek bükülme mukavemetine ve bükülme modülüne, ayrıca kolay karıştırma için nispeten düşük viskoziteye sahip olmaktadır. Bu da üretilen cerrahi kılavuzun biyo uyumlu, kullanım sırasında esnemeye ve kırılmaya karşı dayanıklı bir kılavuz olmasını sağlayacaktır. Ayrıca üretimi esnasında da hassas döküm ve üretim sağlayacaktır. Böylece ne kadar detaylı cerrahi kılavuz olursa hastanın ağzına o kadar uyumlu,sorunsuz ve rahat kalıcı protez elde edilecektir. Son yıllarda yapılan çalışmalar ayrıca yüksek doğruluk, imalat kolaylığı, laboratuvar süresinin ve materyallerin azaltılması ve dolayısıyla maliyet etkinliğinin artması gibi faydaları ile 3 boyutlu yazdırılmış cerrahi kılavuzun kılavuzlu implant cerrahisine bir alternatif olabileceği sonucuna varımaktadır.

Diş için reçine uygulamaları dental dünyada ortodonti reçineleri diye yeni bir talep yaratmaktadır. Bu talebe malzeme dünyası cevap vermektedir. Hastaların ve uygulayıcı hekimlerin tecrübelerini baz alarak her geçen gün reçineleri geliştirmektedirler. Özellikle artık evlerde bile kullanılan üç boyutlu yazıcıların hayatımıza daha yoğun girmesiyle bu yazıcıya en uyumlu üretim malzemelerinden biri olan reçine popülerliğini arttırmaktadır. Böylece reçinenin kendine geniş bir pazar yaratmaya başlamasıyla ortodonti reçinesi satan yerler giderek yaygınlaşmaktadır. Özellikle internetteki sanal mağazalardan reçine alırken çok dikkat etmek gerekmektedir. Sizin uygulamınıza en uygun hangi reçine olduğundan emin değilseniz mutlaka bir uzmana danışınız. Sadece internette okuduğunuz ürün özelliklerine göre karar vermemeniz tavsiye edilmektedir. Çünkü; ürün özellikleri kadar uygulama şartları ve kolaylığı da önemli bir etken olmaktadır. Kullanan bir uzmandan bu konuda fikir almak istediğiniz sonucu almanız konusunda faydalı olacaktır. Doğru bir reçine bileşimi yanlış bir uygulamayla heba olabilmektedir. Eğer yanlış miktarda uygularsanız ya da kürleşme sıcaklığını ve süresini doğru ayarlamazsanız elde edeceğiniz ürün işe yaramaz olacaktır.

Ortodonti reçinesi fiyatları da tercih edeceğiniz reçinenin içeriğine ve katkı malzemesine göre değişmektedir. Bazı reçineler geçici çözümler sunarken bazı reçineler daha kalıcı çözümler için tercih edilmektedir. İnternette ayrıca reçine fiyatları karşılaştırmalı olarak da bulunmaktadır. Diş reçinesi fiyatları üç boyutlu yazıcıların kullanımının yaygınlaşmasından etkilenmektedir.