• Alsancak Mh. 1440. Sk. No:3 D:27 Konak, İzmir, Turkiye
  • info@midasteknoloji.com

Model Reçinesi Seçimi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Model reçinesi seçimi yapılırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, ne üzerine çalışacağınızın belirlenmesi gerekmektedir. Kullanacağınız model, seçiminizi etkilemektedir.

Döküm Reçinesi

Döküm reçinesi seçimi sizin hangi alanda üretim yapmak istediğinize bağlı olarak değişmektedir. Döküm reçineleri için hammadde üreticileri dünya çapında oldukça sınırlıdır. Döküm reçineleri ısıyla sertleşen bir yapıya sahiptir. Kimyasal reaksiyon bir çapraz bağlanma reaksiyonu ile ilerlediğinden, termoplastiklerin aksine geri döndürülememektedir.

Model reçinesi satan yerler doğal ve yapay reçine seçeneklerini satışa sunmaktadır. Döküm reçineleri, iki bileşenden oluşan düşük viskoziteli bir epoksi reçinesidir. Reçine ve uygun sertleştirici karıştırıldığında, kütlenin bir süre sertleşmesine neden olan kimyasal bir reaksiyon meydana gelmektedir.

Döküm reçinesinin en önemli özelliği ince bir kıvamı olmasıdır. Bu özellik, reçinenin en küçük boşluklara bile nüfuz etmesine ve doldurmasına neden olmaktadır. Daha ince kıvam, aynı zamanda önemli ölçüde daha uzun olan kürlenme süresine de etki etmektedir. Bu nedenle döküm reçinesi ile detaylı ve karmaşık modeller çıkarmanız oldukça kolaydır.

Döküm Reçinesi Kullanım Alanları

Döküm reçinesi seçimi yapmak istediğiniz ürünün niteliğine bağlıdır. Döküm ve model reçinesi kullanım alanları günümüzde oldukça fazladır. Örnek verecek olursak, uzmanlar;

  • Elektrik bileşenlerinin dökümü ve imalatında kullanmaktadır,
  • Kablolar ve teller için açık temas noktalarının kaplanmasında kullanmaktadır,
  • Eritme potasının bileşenlerinde kullanmaktadır,
  • Bina ve anıtların restorasyonunda kullanmaktadır,
  • Aksesuar veya oyuncak gibi modellerin oluşturulmasında kullanmaktadır,
  • Masa yüzeylerinde, soğuk sır oluşturarak yüzeyin çizilmelere ve hava şartlarına karşı korunmasında kullanmaktadır,
  • El sanatları için parlak yüzeylerin oluşturulmasında kullanmaktadır.

Döküm Reçinesi Türleri

Döküm ve model reçinesi gerekli olduğu sektörler için camla aynı kırılma indeksine sahiptir, şekillendirmeye ve yontmaya uyumludur. Dekoratif ürünler için çarpıcı efektler sağlamaktadır. Döküm reçinesi seçimi uygulayacağınız yüzey için çok önemlidir. Kullanılacak alana göre şeffaf reçineler oluşturmaktadır. Olağanüstü berraklık gerektiğinde, su gibi özel şeffaf reçinelerle mükemmel sonuçlar elde etmektedir.

Seçtiğiniz reçine türü teknik dolgularla birlikte kullanıldığında bu karışımlar hacim, kütle, ısıl iletkenlik ve yalıtım gibi mekanik özellikler kazanmaktadır. Tardigrade, epoksi, poliüretan, poliüre ve poliaspartik gibi seçeneklerle istenilen alana göre döküm reçinesi seçimi yapılabilmektedir. Dileğiniz siteden model reçinesi satın al kısmından işleminizi gerçekleştirmeniz mümkündür.

İleri teknoloji sayesinde çok yüksek UV direnci de sunmaktadır. Bu kapsamlı geliştirme sayesinde, dış mekan parçaları üreticilerin UV’ ye çok az maruz kalan veya hiç maruz kalmayan dayanıklı nesneler üretmesini sağlamaktadır. Ayrıca insan sağlığını ve güvenliğini ön planda tuttuğu için özellikle alerjik etkisi olmayan hammadde ve karışımları içermektedir.

Döküm Reçine Seçenekleri

Döküm reçinesi seçimi ile oluşturulan döküm malzemeleri, diğer düşük performanslı reçine sistemlerine kıyasla yeterince esnektir ve mekanik olarak dayanıklıdır. Epoksi reçine sistemleri ile oluşturulan kalıplama malzemesi, diğer düşük performans, reçine sistemlerine göre esnek ve mekanik olarak stabildir.

Ayrıca epoksi döküm reçinesiyle çalışmak daha az zararlıdır çünkü doğa dostudur. Poliüretan reçine sistemleri ile oluşturulan döküm malzemeleri, diğer düşük performanslı reçine sistemlerine kıyasla çok iyi darbe direncine sahiptir. Model reçinesi seçimi ile hızlı kürlenme (yüzey kuruması) ve daha az koku seçeneğini elde edebilirsiniz.

Poliüretanlar ihtiyaç duyulduğunda son derece esnek tasarlanmaktadır. Mükemmel termal stabiliteleri ve düşük ısı direnci, bu reçine grubunu öne çıkarmaktadır. Döküm reçineleri, iki bileşenli, çözücü içermeyen, bileşenlerin karıştırılmasından sonra kürlenmiş ürünle bütünleşmek için kullanılan bir üründür. Model reçinesi fiyatları reçine türlerine ve birimine göre değişmektedir.

Döküm Reçinesinin Özellikleri

Model reçineleri genellikle çok daha yavaş sertleşmektedir. Bu, 10 santimetreye kadar önemli ölçüde daha kalın döküm katmanlarına izin vermektedir. Tek seferde işlenebilen maksimum miktar da artırılır, böylece ürüne bağlı olarak bir seferde 10 kilograma kadar işlem yapılma imkanı sunmaktadır.

Döküm reçinesi seçimi bu tarz faktörleri değiştirebilmektedir. Isı oluşumu genellikle çok önemli bir konudur, çünkü eğer katman çok kalın veya çok büyükse, özellikle epoksi reçine yanıklara neden olabilecek kadar ısınabilir, böylelikle kürlenmiş karışımın kalitesi de zarar görmektedir. Bu aşamalarda daima koruyucu kıyafet ve solunum maskesi kullanmak önemlidir.

Döküm Reçine Uygulaması

Döküm reçinesileri sıvı bir maddedir ve berrak kaplamalar için idealdir. Yaklaşık üç veya dört saat arasında bir kuruma sürecine sahiptir. Döküm reçinesi seçimi bu süreyi etkilemektedir. Renk pigmentleri ile renklendirici reçine elde etmeniz mümkündür. Gözenekli ve emici yüzeyler için tüm reçine türleri uygun değildir. Mobilyalar, zeminler ve masalar için uygun reçine, epoksi reçinesidir.

Model reçinesi yapımı için reçinenin çok ısınmasını engellemeniz gerekmektedir. Bu yüzden yalnızca ihtiyacınız olduğu kadar reçineyi karıştırın. Özellikle metalik renkler reçine ile birlikte çok fazla ısınmaktadır. Oda sıcaklığı ne kadar yüksekse reçine o kadar hızlı kaynamaya başlamaktadır. Reçinenizin kapta sert ve çok sıcak olduğunu fark ederseniz, onu bir folyoya dökmelisiniz. Çünkü işleyemediğiniz takdirde tekrar soğumaktadır. Model reçinesi sertliği fazla olduğunda, istediğiniz verimi almanızı engellemektedir.

Reçine İçin Hangi Katkı Maddeleri Uygundur

Artık reçine kullanımına uygun olan, çok sayıda yüksek pigmentli boya tedarikçisi bulunmaktadır. Renk ve döküm reçinesi seçimi ürününüze ve zevkinize göre değişmektedir.  Renk pigmentlerini toz formunda veya sıvı şeklinde kullanabilirsiniz. Boyalarınıza su eklememelisiniz çünkü su reçinenin kıvamını inceltir ve tamamen sertleşmesini engellemektedir.

Reçineyle model yapımı esnasında kullanacağınız pigmentlerin türüne bağlı olarak farklı sonuçlar almanız mümkündür. Reçineye uygun olmayan toz formda renk pigmentleri de vardır. Ürününüzü boyamadan önce küçük bir yüzeyde denemeniz sizin için daha iyi olacaktır. Renk pigmentini reçineye iyice ve nazikçe karıştırmanız önemlidir. Renk pigmentleri ve model reçinesi fiyatı ürünleri aldığınız yere ve kalitesine göre değişmektedir.