• Alsancak Mh. 1440. Sk. No:3 D:27 Konak, İzmir, Turkiye
  • info@midasteknoloji.com

3d Döküm Reçinesi

3d Döküm Reçinesi

3d döküm reçinesi nesnenizin,  kullanacağınız malzemede negatif bir şeklini oluşturmayı ve içine reçineyi dökerek istediğiniz kalıbı çıkarmanızı sağlayan bir yöntemdir.

3d Döküm Reçinesi Nedir

3d döküm reçinesi sıvı bir çözümdür. Bu sıvı temelde farklı monomerler ve oligomerlerin bir karışımından, çoğunlukla da karbon atomlarından oluşmaktadır. Bu durumda sıvı halde kalmaktadır. Amaç, bu monomerleri ve oligomerleri kullanarak, sonunda 3d reçine baskı için sert plastik malzemeyi elde etmektir.

Birden fazla geliştirilmiş 3d reçine tabanlı baskı yöntemi bulunmaktadır. Her birinin farklı bir amacı vardır. Tüm yöntemlerde, sıvı reçine için bir tutma kabına ve baskı ilerledikçe kademeli olarak yukarı veya aşağı hareket eden bir yapı platformuna sahip olunması gerekmektedir.

3d Döküm Reçinesi Nasıl Kullanılır

Stereolitografi ve dijital ışık işleme 3d döküm reçinesi için en yaygın iki işlemdir. 3d reçine yazıcılar; detay ve pürüzsüz yüzey kaplamasına sahip bir dizi gelişmiş malzemede, yüksek doğruluklu, izotropik ve su geçirmez prototipler ve parçalar üretmek için oldukça popülerdir.

Bu teknolojiler bir zamanlar karmaşık ve maliyetliyken, günümüzün küçük format masaüstü SLA ve DLP 3d printing resin yazıcıları, çok çeşitli malzemeler sayesinde uygun fiyata ve benzersiz çok yönlülükle endüstriyel kalitede parçalar üretmektedir.

Her iki işlem de sıvı reçineyi bir ışık kaynağına (SLA bir lazer, DLP bir ışıldak) geçici olarak maruz bırakarak, katı bir nesne oluşturmak üzere yığılmış çok ince katı plastik katmanları oluşturmak için çalışmaktadır. Prensipte çok benzer olmalarına rağmen, iki teknoloji de önemli ölçüde değişken çıktılar üretmektedir.

3d Döküm Reçinesi Yazıcı

FDM yazıcıları sıcak bir nodül ile erimiş plastiği biriktirirken, SLA/DLP yazıcıları katıya dönüştürmek için bir ultraviyole (UV) ışık kaynağı kullanmaktadır. FDM, sıcak bir başlık vasıtasıyla eritilen termoplastik malzemenin baskı tablası üzerine, katman katman akıtılıp eklenmesiyle üretim yapılan 3d döküm reçinesi bir baskı teknolojisidir.

Her ikisi de her seferinde bir katman olmak üzere üç boyutlu bir nesne oluşturur, her zaman bir sonraki katmanı önceki katmanın temelini oluşturmaktadır. Ne kadar benzer görünseler de, pratikte çok farklı iş akışlarına sahiptirler ve farklı sonuçlar üretmektedirler.

FDM yazıcılarla karşılaştırıldığında reçineli 3d yazıcı için inşa platformları aşırı derecede küçük görünebilmektedir. Daha ekonomik SLA yazıcıları, kabaca bir cep telefon ekranı boyutunda platformlara sahiptir.  Her yeni katman sağlam bir temelde olmalıdır ve iyi bir temel sağlamanın en iyi yolu alt katmanlardaki desteklerden geçmektedir.

3d Döküm Reçinesi Baskı

3d döküm reçinesi baskı makineleri toz veya filament kullanmaz, sıvı reçine kullanmaktadır.  İşlemde büyük bir tank yer alır ve bir platform üzerinde sıvı polimer yayılmış bir tabaka ile başlanmaktadır. Bu kıvrılmış polimer UV’ ye duyarlı olduğundan, bir UV lazer 3d uv reçine baskınızın bir katmanı olacak alanı sertleştirmektedir.

Katmanın geri kalanı sıvı formda kalmaktadır. Platform daha sonra alçaltılır ve bir sonraki katman doğrudan bir öncekinin üzerine çizilmektedir. Sıvı bir malzeme kullanıldığından, sarkan parçalar ve dışarı çıkan parçalar için destek malzemesi eklememiz gerekmektedir.

Model makineden alındıktan sonra destekler manüel olarak çıkarılmaktadır. Reçineli 3d printer ile basılan malzemelerin temel avantajları, pürüzsüz yüzeyler ve çok sayıda işlemdir. Bu baskı işleminde kullanılan malzemeler arasında standart reçine ,  mamut reçine ,  şeffaf reçine ve  gri reçine bulunur . Hepsi pürüzsüz, yüksek kaliteli yüzeylere sahiptir.

3d Baskının Temelleri

3d döküm reçinesi günümüzde giderek daha fazla konsept, prototip veya son ürün provaları yapmak için kullanılan bir üretim tekniğidir. Mühendisler, tasarımcılar ve hatta hobiciler bu son teknolojinin yenilikçi uygulamalarını keşfetmektedir. Reçineden 3d printer nesneleri katman katman oluşturan bir tekniktir.

Süreç, kelimenin tam anlamıyla bir nesnenin dijital bir versiyonunu fiziksel bir versiyona dönüştürmektir. Katmanlı üretim sayesinde bir ürün üzerinde yapılabilecek olası iyileştirmeler nelerdir? Örneğin 3d baskı, içi boşaltılarak daha hafif bir ürün elde etme imkanı sunmaktadır.

Ancak kafes yapılar gibi farklı yapılar üzerinde çalışarak onu aynı anda daha güçlü veya daha hafif hale getirmek de mümkündür. Bu özel tasarım özelliği, tüm yapıyı güçlendiren bir çapraz tarama bölümleri ağı oluşturmaktadır. Kafes yapılar, nihai nesnenize güçlendirilmiş ve optimize edilmiş bir yapı kazandırdıkları için dekoratif bir özellik olmaktan çok daha fazlasıdır. Reçine 3d printer ile karmaşık ve detaylı tasarımlar kolaylıkla çıkarılmaktadır.

3d Baskı Malzemeleri

3d reçine yazıcı güçlü plastiklerden hafif metallere kadar, çok çeşitli malzemeler kullanarak oluşturabilir. 3d baskı teknolojilerinde en çok kullanılan malzemeler plastiklerde ; naylon PA12, peba, alumide’dir.  Reçineler de; veroclearverowhiteelastomerik poliüretan vb. malzemelerdir.

3d döküm reçinesi dayanıklı ve sert malzemelerle veya profesyonel esnek plastikler gibi gelişmiş malzemelerle zorlu sektörler için parçalar oluşturma imkanını sizlere sunmaktadır. Ayrıca, naylon PA11 malzeme ile biyo bazlı malzemeler kullanarak daha sürdürülebilir üretim gerçekleştirmeniz mümkündür.

Metallerde ise; alüminyum, titanyumpaslanmaz çelikpirinçbronz gibi malzemelerdir. Ancak nihai seçiminizi yapmak ve projeniz için en iyi 3d baskılı parçaları elde etmek için bu malzemelerin mekanik özelliklerine ve avantajlarına bakmanız gerekmektedir.

3d Baskının Avantajları

Teknolojiyi işletmenizde uygularken, fırsatlarınızı doğru bir şekilde belirlemeniz, eklemeli üretimden ve tüm avantajlarından sizin için en iyi şekilde yararlanmanız gerekecektir. 3d baskı geleneksel üretim tekniklerinden daha hızlıdır. 3d döküm reçinesi ve baskının avantajları oldukça fazladır.

Aslında, bu işlem sayesinde hızlı bir şekilde yinelemeler yapmak mümkündür. Bir sürüm yazdırırsınız ve daha sonra, 3d dosyanızı doğrudan 3b modelleme yazılımınızda değiştirmek ve ardından sonucun gereksinimlerinizi karşılayıp karşılamadığını görmek için yeni bir yineleme yazdırmak mümkündür. 3d printer reçine dental üretim, hızlı prototip oluşturmaya izin vermektedir.

Bir cevap yazın